Trasy na jednu hodinu

Dolánky - žel. most v Rakousech - Dolánky

Ze základny v Dolánkách vyrazíte po cyklostezce Greenway Jizera směrem na Malou Skálu. Silnice je téměř rovná a po hladkém asfaltu, takže ubíhá velmi rychle. Cestou uvidíte na protějším břehu hospodu Zrcadlová Koza a prudké svahy do údolí Jizery. Asfaltová cesta vede do osady Loužek, kde se nachází i železniční most do obce Rakousy. Z mostu přes Jizeru je krásný výhled na celé údolí Rakous, ve kterém se pasou ovečky a čas jako by se tam zastavil. Odtud se stejnou trasou vracíte zpět do Dolánek.

Výhled ze železničního mostu v Rakousích Údolí Jizery k doláneckému jezu Začátek osady Loužek

Dolánky - Bartošova pec - Dolánky

Ze základny v Dolánkách vyrazíte po modré turistické značce, která vede krásným údolím Vazoveckého potoka, kolem tajuplné Bezednice, historických sádek s pstruhy, bývalých mlýnů a starých stavení. V celém údolí je nová asfaltová cesta a proto je tento úsek i hodně navštěvovaný inline bruslaři. Na konci Vazoveckého údolí je Bartošova pec, která je vyústěním velké podzemní jeskyně, kterou protéká mocný pramen, z něhož se na povrchu stává již zmiňovaný Vazovecký potok. Odtud se po stejné trase vracíte zpět. Cesta je nenáročná a je vhodná i pro menší děti.

Stezka k prameni Bartošova pec Bartošova pec

Dolánky - Turnov - Dolánky

Další příjemnou trasou je cesta podél náhonu Jizery do Turnova. V Turnově se můžete zastavit na zmrzlinu v cukrárně u divadla a pak se napojíte nejprve na žlutou tur. značku vedoucí přes autobusové nádraží k vlakovému nádraží. Za mostem přes Jizeru (na rohu u knihkupectví) se dáte po červené značce proti proudu Jizery. Cesta Vás povede podél hlavního koryta Jizery až pod vápencové útesy, na nichž stojí zámek Hrubý Rohozec. Pod skalními útesy vyvěrá pramen, jehož voda protéká puklinami v pískovci a vápenci celé oblasti Rohozce a Ondříkovic. Voda v této oblasti (Rohozce a Vazoveckého potoka) je velmi kvalitní, a proto je i zdrojem vody pro nedaleký pivovar. Od pramene pokračuje cesta kolem bývalých zámeckých rybníků, které před časem prošli rekultivací a přivede Vás zpět do Dolánek.

 

Vápencové útesy pod zámkem Pramen Zámecké rybníky Hráz rybníků  

Žlutá Plovárna - Líšný - Penzion Křížky

Jste-li úplný začátečník nebo máte malé děti, můžete tuto trasu zvolit, protože úsek mezi Líšným a Malou Skálou je méně frekventovaný. Při zpáteční cestě se nemusíte zastavovat a vracet koloběžku na Žluté plovárně, ale můžete dojet až k Penzionu a hospůdce Křížky, kde si můžete dát rodinný oběd. Děti si mohou pohrát na prolézačkách nebo velikém pískovišti a rodiče si mohou odpočinout. Odtud se pak vydejte pěšky ke svému autu nebo na vlak. (cesta na parkoviště nebo vlak trvá přibližně 25 minut pohodovou chůzí)

NÁŠ TIP: Nástupním místem na trasu může být i půjčovna v Líšném. Trasa se Vám tak zkrátí o necelé 2 km.

Památník botanika a etnografa Tadeáše Haenkeho Stezka z Líšného na Malou Skálu Druhý mostek přes Jizeru u penzionu Penzion a hospůdka Křížky

 

DOPORUČUJEME:


Provozovatel

Sundisk s.r.o.

Sportovní a kulturní produkce Firemní akce (outdoor,teambuilding) Event marketing

Všechny naše provozovny:

    +420 485 100 500 eshop email Naše služby:
    logo SF