Řeka Jizera - mapy a informace

Jizera, pramení v Jizerských horách. Její prameny nalézáme pod horou Smrk v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery, které jsou na hranicích s Polskem. Řeka Jizera přejala svůj název nejspíše z keltského označení Iser - znamená to bystrá, čerstvá, rychlá a napovídá to i o charakteru jejího horního toku. Jizera je největší pravý přítok Labe a je to jedna z nejčistších řek v Čechách. Podél celého jejího toku jsou zajímavé přírodní úkazy, historické památky a města. Připravili jsme pro Vás jejich stručný přehled v úseku Spálov - Mladá Boleslav, který je turisticky nejvyhledávanější a nejzajímavější. 
Více o zajímavostech...

Přehledná mapička vybraného úseku Jizery Vám snadno pomůže při orientaci a při plánování Vaší plavby. Jizera protéká krásnou krajinou a je jistě těžké si ze všech nabízených možností vybrat. Mapa Vám dopomůže se rozhodnout, co v daném úseku navštívit a kde se občerstvit.
Přejít na mapku...

Pro zkušené vodáky jsme na naše stránky zařadili i podrobnou kilometráž řeky v úseku mezi Spálovem a Hněvousicemi.  Dolní tok Jizery je pro vodáky méně atraktivní a krom jezů, které se musí přenášet, na vodáka nečíhá žádné velké nebezpečí v podobě těžkých peřejí.
Zobrazit kilometráž...

Kompletní kilometráž ke stažení v pdf zde

Jelikož je Jizera řeka pramenící v horách a vydatnost jejího toku je závislá i na množství srážek, připravili jsme pro Vás informace o sjízdnosti a stavu vody. Některé úseky, především Spálov - Malá Skála, jsou závislé na vyšším stavu vody a je dobré si před vyplutím ověřit, zda naplánovaná trasa je uskutečnitelná. Ostatní úseky, z Malé Skály po proudu dolů, jsou sjízdné celoročně.
Více o sjízdnosti a stavu vody...

Pro zakoupení vybavení a dárkových poukazů navštivte náš eshop.        eshop