Počasí na Malé Skále

Jistě si tuto otázku pokládáte, když plánujete svůj víkendový výlet a dlouhodobá předpověď zrovna nehýří optimismem. Letitá zkušenost zaměstnanců firmy SUNDISK z provozoven podél řeky Jizery je následující.

Když ve středu večer v televizi řeknou, že o víkendu bude "převážně deštivo" nebo na "většině území zataženo s deštěm," realita na Malé Skále a v okolí Jizery je pak diametrálně odlišná. Poté co se v sobotu ráno rozpustí ranní mlha, prosvitne sluníčko, a celý den pak na obloze převládá modrá barva. Pokud náhodou přes den přijde nějaká dešťová sprška, je to spíše příjemné osvěžení a také polaskání vodákovy duše, že svou kanoi z půjčovny nebude muset tahat přes mělčiny...

Když moderátor počasí „předpoví“ teplotu kolem dvaceti stupňů Celsia pro většinu republiky, a na horách očekává teploty dokonce kolem patnácti stupňů, automaticky je nutné si alespoň pět stupňů připočíst, z kufru vyndat mikinu a naopak přibalit žabky, plavky a sluneční brýle – to aby se vám na Žluté plovárně nebo v Kempu Dolánky lépe odpočívalo.

Zaslechli jste také, že do celé republiky se blíží přívalové deště, bouřky s nárazovým větrem, krupobití a hladiny řekou budou rychle stoupat? Nebezpečí, že platí převážně pro kraje Liberecký, Středočeský, Královéhradecký, Jihomoravský, Ústecký a tak dále a tak dále… Jako správní vodáci jistě oceníte, že se (snad!) zvýší stav vody, zarezervujete si raft ve vodácké půjčovně a podrobně sledujete počasí, kdy přeháňka odezní, a vy se budete moci vydat po svižně tekoucí řece na vodácký výlet.

Víme, že tzv. předpovídání počasí na základě různých matematických modelů není vůbec nic lehkého. Je však na zváženou, zda je vždy nutné veřejnost strašit nekonkrétními odhady nebo obecnými prohlášeními typu „na většině území…“ Každému návštěvníkovi Českého ráje či Malé Skály proto doporučujeme sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu a konkrétně jejich kvalitní aplikaci Aladin do mobilů a tabletů. Zde si můžete sami nastavit oblast, na kterou se má "předpověď" počasí zaměřit a sledujete také přímo srážkové mapy a jejich pravděpodobný pohyb v řádu několika budoucích hodin. Předpověď je modelována na dva dny dopředu, je poměrně přesná a ve většině případů se jí dá věřit.

Pro ještě lepší turistický servis návštěvníkům Maloskalska a Greenway Jizera plánuje firma SUNDISK od příštího roku zprovoznit ve všech svých provozovnách online webkamery. Na vlastní oči se budete moci přesvědčit, zda to říkali v televizi opravdu platí i pro místo kde se právě nacházíte.

Létu zdar!

P.S. dnes, tj. 12.8.2014 mělo být na většině území zataženo, s přeháňkami a teplotou kolem 17ti stupňů... tipněte si jak bylo na Malé Skále :-)

 

SUNDISK - provozovatel sportovních areálů a sítě služeb podél Jizery

www.infocentrum-maloskalsko.cz | www.penzionkrizky.cz | www.kempdolanky.cz | www.zlutaplovarna.cz 

 

 

Pro zakoupení vybavení a dárkových poukazů navštivte náš eshop.        eshop