Delší výlety na koloběžkách

Trasy na půl dne na Maloskalsku

Připravili jsme pro vás několik tipů na delší výlety na koloběžkách. Časový odhad je orientační, každý si jede svým tempem, někdo se rád zastaví a rozhlídne do kraje. Jestli vás koloběh chytil za srce, budete nadšeni.  

1. Výlet přes kopec

Malá Skála - Besedice - Klokočí - Dolánky - Rakousy - Křížky - Malá Skála

Výlet začíná stoupáním dlouhým 3,5 km do obce Besedice, při kterém nastoupáte necelých 300 výškových metrů. Každý metr stoupání si budete v průběhu následujícího výletu užívat, je to 40 minut funění, ale pokračujete více méně po rovině a z kopce.

Z Besedic se cesta příjemně vlní s výhledy na Kozákov a do Českého ráje s dominantními Klokočskými skálami. Z Klokočí pokračujete sjezdem do Dolánek u Turnova, které jsou ideálním místem pro odpočinek a načerpání sil na zbývajících 7,5 kilometru.

2. Výlet kolem Bartošovy pece a Frýdštejna

Malá Skála - Dolánky u Turnova - Bartošova pec - Frýdštejn - Malá Skála

Výlet začíná na naší základně na Malé Skále, odkud se po cyklostezce Greenway Jizera dostanete k Penzionu a hospůdce Křížky a od něj do krásného údolí Jizery. Pohodová cesta kolem obce Rakousy Vás dovede až do Dolánek u Turnova, odkud se po nové asfaltové cyklostezce vypravíte Vazoveckým údolím až k Bartošově peci.

Tato jedinečná přírodní památka je vyústění dlouhé (zatím známo 225 m) jeskyně, kterou protéká potok o mocnosti téměř 30l/s. Od Bartošovy pece pokračuje cesta do prudkého, ale krátkého kopce do obce Ondříkovice, kde je v letních měsících otevřeno občerstvení u Samešů. Odtud pokračuje cesta po asfaltové silnici (modrá turistická značka) do Voděrad.

Ve Voděradech se na křižovatce připojí červená tur. značka přicházející od další zajímavé lokality - Drábovna a skály na Drábovně. Od křižovatky pokračuje cesta do mírného kopečka až na hřeben s informační tabulí "Na Chocholce", odkud je nádherný výhled na krajinu kolem Turnova, Hruboskalsko, Kozákov, Trosky i Ještěd. Odtud už je také na dohled obec Frýdštejn, kde je možné navštívit stejnojmennou zříceninu hradu, na němž se točila pohádka "O princezně Jasněnce a létajícím ševci".

Z Frýdštejna Vás čeká již jen pomyslná třešnička na dortu v podobě dlouhého sjezdu až na Malou Skálu. Po novém asfaltovém povrchu si sjezd opravdu užijete. Cestou dolů si můžete udělat "fotící zastávky" protože ze silnice je krásně vidět celý Vranovský hřeben a na protějším svahu na Vás budou vykukovat Suché Skály.

NÁŠ TIP: s výletem můžete začít i v Dolánkách u Turnova

3. Nejoblíbenější trasa Malá Skála - Dolánky u Turnova

Malá Skála - Křížky - Rakousy - Loužek - Dolánky u Turnova

Nejoblíbenější a zároveň nejvyužívanější trasou je cyklostezka č. 17. Tato nově zbudovaná cyklostezka Greenway Jizera je již od svého vzniku hojně využívána cyklisty, bruslaři, ale především návštěvníky půjčovny koloběžek. Trasa prochází širokým údolím řeky Jizery a ukazuje malebná zákoutí, které skrývají meandry u obce Rakousy.

Ze Žluté Plovárny se vydáte směrem k Boučkově statku, v jehož prvním patře je Maloskalská galerie s pracemi Josefa Jíry. Odtud pokračuje cesta po již zmiňované cyklostezce k prvnímu visutému mostu, z kterého je krásný výhled na Pantheon a Suché skály. Odtud se pomalu otevírá široké údolí řeky Jizery, do kterého vjedete překonáním druhého visutého mostu u Penzionu a hospůdky Křížky. Zde se můžete jen občerstvit nebo se pozdržet a dát si dobrý oběd. Součástí penzionu jsou i veřejné bezbariérové toalety.

Od penzionu pokračuje cesta do údolí Rakous, kde okolní voňavé louky spásají stáda oveček. Můžete se zde kochat výhledem na vápencové útesy na straně jedné a pískovcovými skalami na břehu protějším. V Rakousích cyklostezka přechází přes železniční most, který vás přivede do osady Loužek. Odtud vede nový asfaltový povrch až do Dolánek u Turnova. Úsek mezi Dolánkami a Loužkem je pro svůj hladký povrch hojně využívaný bruslaři.

Cestu po cyklostezce lze absolvovat i obráceně, tedy z Dolánek na Malou Skálu. Trasa je díky mírnému profilu vhodná i pro rodiny s menšími dětmi.


rezervace

Pro zakoupení vybavení a dárkových poukazů navštivte náš eshop.        eshop